Už to budou čtyři roky, co jsem takhle seděla na vlakovém nádraží v Ústí nad Labem s vybitým telefonem a těhotenským testem v ruce a čekala na vlak do Prahy. Vlak měl jet až za půl hodiny a já koukala na Bageterii Boulevard přímo naproti nádraží. Koukala jsem na ní a v duchu si říkala, no co, záchody tam asi mít budou. Hned jsem vyrazila, zavřela se v kabince a pak jen koukala, jak se na těhotenském testu vybarvuje druhá čárka. Pozitivní! Nebudu vám lhát, byl to pro mě šok.
Hned jsem chtěla zvednout telefon a volat kamarádkám a nebo test alespoň vyfotit, ale jen jsem ho vyhodila do koše a šla zpátky čekat na nádraží. Ve vlaku jsem hledala prázdné kupé, ale ukázalo se, že vesmír měl ten den vážně smysl pro humor, a proto jediné volné kupé bylo vyhrazené pro těhotné a maminky s dětmi. Tak jsem tam rovnou zaplula a rychle dala nabíjet telefon. Obrečela jsem svůj plánovaný výlet na půl roku do Afriky a začala se připravovat na to, že ze mě místo cestovatelky bude máma.
Sotva se rozkoukáte, vyfasujete těhotenský průkaz a gynekoložka vám poví: „Zaregistrujte se v porodnici.“ Možná si jako já řeknete: „To je snadné. Thomayerku mám za rohem, taky jsem se tam narodila, tak budu rodit tam. Nebudu přeci jezdit kvůli porodu do Krkonoš, jako teta.“ Tak se zaregistrujete a říkáte si, pohoda, můžu řešit výbavičku.
No jo, ale pak se začnete připravovat na porod přečtete si nějakou tu knížku. Vřele doporučuji např. Znovuzrozený porod od Michela Odenta. A začnete o své volbě pochybovat. Řeknete si, jestli jste náhodou výběr porodnice nepodcenili. Najednou si uvědomíte, že zrození je malý zázrak a vy chcete tento zážitek prožít s úctou, v soukromí, v bezpečném a příjemném prostředí. Chcete například, aby to první, co vaše dítě uvidí, bylo příjemné tlumené světlo a ne zářivky, které mu budou svítit prudce do očí. Budete chtít prožít nerušený bonding a přivítat svého potomka, jak se patří.
Jakou porodnici zvolit? Jako první je důležité zohlednit, jestli se jedná o fyziologické, nebo rizikové těhotenství. Pokud je těhotenství rizikové a očekávají se nějaké komplikace, určitě bude vhodnější volit spíše zázemí větší porodnice s případnou dětskou JIP. V případě fyziologického těhotenství je potřeba si ujasnit, co chcete. Zda chcete medicínsky řízený porod s epiduralem, nebo jste připravená a nakloněná spíše porodu přirozenému v nějaké menší porodnici.
Jak jsem již zmínila, je důležité ujasnit si co chcete. K tomu vám určitě pomůže sepsat si svůj porodní plán. Pro někoho může být prioritou přístup porodního personálu k rodičkám, pro někoho zase možnost výběru porodní polohy. Další faktory, které mohou být při rozhodování klíčové, jsou např.: vybavení a vzhled porodních sálů, možnost se během porodu volně pohybovat po porodním pokoji, vybavení oddělení šestinedělí, určitě je také dobré si zjistit, po kolika jsou rodičky na pokojích, možnost nadstandartu, přítomnost otce u porodu, jak probíhá v dané porodnici bonding, možnost laktačního poradenství, nebo třeba možnost rooming in.
Když si ujasníte, co je pro vás důležité, můžete se podívat např. na stránku Aperio, která vám pomůže s výběrem vaší vysněné porodnice.
Aniball je skvělou pomůckou pro prvorodičky, díky které si mohou zažít pocit tlaku na pánevní dno a vyzkoušet si doma o samotě a v soukromí nejvýhodnější, a pro ně nejpříjemnější, porodní polohu. Jak říká moje kamarádka porodní asistentka: „V leže na zádech jsem myslela, že si ukoušu nohu.“
Pozor! Určitě ale není vhodné snažit se o co největší objem balónku. Možná si říkáte, jak mám porodit dítě, které bude mít objem hlavičky 34cm, když nezvládnu ani 22cm s Aniballem? Tyto obavy vůbec nejsou na místě! Trénováním co největšího objemu může vést k poranění, krvácení nebo k nepříjemným pocitům, jaké jsem zmínila výše. Hráz povoluje hormonálně okolo 38 tt a nejvíce pak v průběhu porodu.
Vhodnější je proto jako příprava spíše masáž hráze, ať už se jedná o automasáž, nebo masáž od partnera či partnerky. Dála hraje důležitou roli také ochrana hráze během porodu, kdy je možné hráz nahřívat teplou žínkou, v porodním bazénku, nebo ve sprše, což pomáhá k elasticitě tkání.
Ač jsem si původně myslela, že chci rodit v Thomayerově nemocnici, protože to je nejblíže, poté, co jsem si ujasnila co vlastně chci, sepsala si svůj porodní plán a absolvovala předporodní kurz, rozhodla jsem se, že chci rodit v porodnici v Rakovníku. Mojí druhou volbou byla porodnice v Plzni. Vždy je dobré mít v záloze nějakou porodnici pro případ, že bude třeba úplněk, nebo bouřka, budou rodit všichni a ve vaší vybrané porodnici bude plno. Jenže na registraci v Rakovníku už bylo pozdě, termín jsem měla za pár týdnů, v srpnu, a v porodnici měli volno nejdříve na Vánoce.
Naštěstí mě tehdy zachránil ukecaný otec mého syna, který celý nadšený a nabitý informacemi z předporodního kurzu, zavolal do porodnice. Chvilku jim vesele vyprávěl, že všechno ví a jak tam nebudeme zdržovat, jen přijedeme, porodíme a zase jedeme. No co vám budu povídat, nakonec je ukecal.
Tímto vám nechci dávat návod jak zachránit situaci za pět minut dvanáct, ale spíše radu. Nepodceňte výběr porodnice na začátku. A nezapomeňte maminky, porodem to nekončí, ale začíná.
Určitě je vhodné si osvojit základy správné manipulace s kojenci dopředu, protože v porodnici vám nikdo neporadí a první dny, týdny a měsíce jsou nejdůležitějším obdobím v psychomotorickém vývoji dětí, kdy máme správný vývoj a zdraví dětí doslova v našich rukách. Naučit se jak pečovat o jizvu v případě, že budete rodit císařským řezem a jak správně cvičit po porodu svaly pánevního dna a břišní svaly. A pokud vás ještě čeká výběr kočárku, koukněte se na můj článek, jak vybrat kočárek, aneb zdravý vývoj na prvním místě. Třeba v něm najdete inspiraci.